Tür: Yarışma

Konu: AİHM ve Anayasa Mahkemesi Kararları Çerçevesinde İşkence ve Kötü Muamele Yasağı

Düzenleyen: ELSA Turkey

Son Başvuru Tarihi: 30.05.2021

Makale Teslim Tarihi: 13.08.2021

Düzenleyicinin Açıklamaları

Değerli Hukuk Fakültesi Öğrencileri,

ELSA Ankara Prof. Dr. Münci Kapani III. Makale Yarışmasını sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz!

Yarışmamızın konusu “AİHM ve Anayasa Mahkemesi Kararları Çerçevesinde İşkence ve Kötü Muamele Yasağı” olarak belirlenmiştir.

Birinci olan makalenin yazarına 2000 TL, ikinci olan makalenin yazarına 1500 TL ve üçüncü olan makalenin yazarına ise 1000 TL para ödülü verilecektir. Bu ödüllerin yanı sıra birinci seçilen makale Ankara Barosu Dergisinde yayımlanacaktır.

Yarışmanın jüri heyetinde; Prof. Dr. Rona Aybay, Prof. Dr. Fazıl Sağlam, Prof. Dr. Oktay Uygun, Prof. Dr. Ece Göztepe Çelebi, Doç. Dr. Burak Çelik, Doç. Dr. Ozan Ergül, Av. Barış Aybay yer alacaktır.

Makale yarışması başvuruları açıldıktan sonra akademik destek amacıyla “Akademik Yazı Yazma İlkeleri” üzerine bir çalıştay gerçekleştirilecektir.

Makalenin yazım dili Türkçedir. Yarışmaya katılmak için ELSA Ankara üyesi olma şartı bulunmamaktadır. Yarışmaya katılmak için, başvuru anına kadar, Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisindeki hukuk fakültelerinde lisans aşamasında öğrenci olmak gerekmektedir. Ancak bu hukuk fakültelerinin hazırlık sınıfı öğrencileri ile ELSA Türkiye Genel Merkez ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri, ELSA Ankara Akademik Aktiviteler Direktörleri ve Makale Yarışması Organizasyon Komitesi üyeleri yarışmaya katılamamaktadır.

Yarışmaya katılım ücreti kişi başı 25 TL’dir. Ücretin en geç 30 Mayıs 2021 günü Türkiye İş Bankası TR340006400000142052445336 IBAN numaralı hesabına yatırılması gerekmektedir. Alıcı adı kısmına “ELSA Ankara Avrupa Genç Hukukçular Derneği” yazılması gerekmektedir. Açıklamalar kısmına yarışmacının adı ve soyadının yazılması gerekmektedir. Ardından başvurunuzun tamamlanması için ücretin ödendiğine dair dekontun ve öğrenci olduğunuzu belgeleyen öğrenci belgenizin “[email protected]” adresine gönderilmesi gereklidir.

Son başvuru tarihi 30 Mayıs 2021’dir. Makalelerin teslimi için son gün 13 Ağustos 2021’dir.

Yarışmanın şartnamesi başvuruların kapanmasından önce açıklanacaktır.

Yarışmaya dair bütün sorularınızı “[email protected]” adresine gönderebilirsiniz. Maillerinize en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.